Co oznacza ten wynik USG jamy brzusznej u 25-latki?

Witam, byłam na USG jamy brzusznej 11 miesięcy temu i było ok oprócz tego że był torbiel na nerce dziś byłam po 11 miesiącach zrobić USG i wyszło mi że trzustka w zakresie głowy i trzonu niejednorodna echogenicznie poza tym bez uchwytnych zmian. Ogon trzustki niewidoczny, przesłonięty przez gazy jelitowe. Mega się boję czytałam że to ostre zapalenie w internecie w tamtym roku jeszcze było dobrze co to oznacza chcę mi się płakać;(

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Przede wszystkim bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badania USG. Takie postępowanie pozwoli na wykrycie wszelkich nieprawidłowości i najmniejszych zmian w obrębie jamy brzusznej.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem internistą oraz gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i podmiotowym oraz analizie wyniku diagnostyki obrazowej będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie niezbędne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej, aby ocenić dokładnie pole trzustki. Dopiero tak dokładniejsze badanie pozwoli na wstępne rozpoznanie oraz dobór właściwych metod leczenia.

Przy ostrym zapaleniu trzustki występują takie objawy, jak: silny i nagły ból w nadbrzuszu, który często promieniuje do pleców, wzdęcia, nudności i wymioty.

Niejednorodny obraz trzustki w badaniu USG może również wskazywać na torbiele, które często się wchłaniają.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.