Co to boli żołądek czy kręgosłup ?

Jestem 35 letnią kobietą, od pewnego czasu odczuwam ból w okolicy żołądka ,ściskający i trwający kilka sekund. Powtarza się każdego dnia zwłaszcza wieczorem, trudno mi powiedzieć czy to żołądek boli kiedy już jest pusty (nie jem po 18), czy kręgosłup kiedy już jest zmęczony po całym dniu, dodam że mam 2-letnie dziecko, które często podnoszę, biegam 5 razy w tygodniu po 30 min i ćwiczę mięśnie brzucha. Zauważyłam ,że pojawia się czasami podczas dnia ,kiedy schylam się na wyprostowanych nogach aby podnieść coś z podłogi. Wiem że ten opis sugeruje ,że to problem z kręgosłupem ale odczuwam go zdecydowanie jako ścisk żołądka. Ten ból mnie bardziej niepokoi niż jest przykry. Nie wiem do jakiego lekarza mam się udać i jakie badania powinnam wykonać. Z góry dziękuję za odpowiedź. Iwona.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisany przez Panią rodzaj bólu- "ściskający" nie jest charakterystyczny ani dla bólów spowodowanych dolegliwościami gastrycznymi, ani kręgosłupowymi, choć może towarzyszyć jednym i drugim. Należy zaobserwować co towarzyszy wystąpieniu bólu.

Czy pojawia się on po jedzeniu, czy podczas gdy odczuwa Pani głód. Czy odczuwa Pani jakieś dolegliwości gastryczne np zgaga, uczucie pełności, czy są jakieś problemy z wypróżnianiem. Ważne jest także, czy kojarzy Pani ból z jakimiś czynnościami, np wysiłkiem fizycznym. Powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego, on zaleci podstawowe badania- usg jamy brzusznej, badanie krwi, moczu, poziom glukozy we krwi, ekg. Wtedy będzie wiadomo więcej.
Pozdrawiam!