Co znaczy ten ból głowy od dłuższego czasu?

Witam , od dluższego czasu boli mnie glowa , ból nasila się po zapaleniu papierosa doslownie po kilku sekundach , również po kawie , czasami po posiłku . Ból jest codzienny , pojawia się po przebudzeniu i trwa czasami caly dzien lub z przerwami w ciagu dnia . Ból po wypiciu alkoholu nastepnego dnia jest silniejszy . Trwa to już bardzo długo . Czy możliwe jest to , ze moga to być przerzuty do mózgu ? 2 lata temu przebylem zapalenie pluc od tamtej pory zaczely sie problemy . Mam umówioną wizytę na NMR , ale bardzo sie denerwuje .

Ból głowy może mieć zbyt wiele przyczyn, żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pańskie pytania. Na początek proszę zadbać o prawidłowe nawodnienie (1,5-2l wody dziennie). Warto zacząć monitorować ciśnienie tętnicze krwi -pierwszym objawem nadciśnienia bywają uporczywe bóle głowy (na tę przyczynę wskazywać może nasilenie objawów po wypiciu kawy czy zapaleniu papierosa). Proszę także oznaczyć morfologię, stężenia elektrolitów, kreatyniny i mocznika. Jeżeli wykluczy Pan nieprawidłowości w tym zakresie, diagnostykę należy kontynuować.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety na podstawie wyłącznie podanych przez Pana informacji trudno jest określić, co może być przyczyną Pana dolegliwości. W tym przypadku wskazana jest bezpośrednia konsultacja z lekarzem. Diagnozowanie problemu proponujemy zacząć od wizyty u lekarza medycyny rodzinnej. Na początek ważne będzie wykonanie podstawowych badań, w tym morfologii krwi oraz moczu, które będą mogły dostarczyć wielu przydatnych informacji o Pana ogólnym stanu zdrowia.

Ból głowy może mieć bowiem bardzo różne przyczyny. Niekiedy jest on spowodowany tylko nadmiernym obciążeniem organizmu. Czasami jego podłożem może być długotrwały stres oraz nieprawidłowy styl życia, w tym nieodpowiednia dieta i mała ilość snu. Ból głowy może pojawić się także w przebiegu wielu różnych chorób. Wspomina Pan, że dolegliwości te utrzymują się od dłuższego czasu, dlatego tym bardziej nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jeżeli na podstawie wyników badań uzna on, że konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka, być może zleci Panu konsultację ze specjalistą neurologii.

W przypadku silnego bólu do czasu wizyty lekarskiej może sięgnąć Pan po leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty.

Więcej szczegółowych informacji na temat możliwych przyczyn bólu głowy można znaleźć w artykule dostępnym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

Być może pomocne będą dla Pana również odpowiedzi naszych ekspertów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/dlaczego-odczuwam-silne-bole-glowy

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/przyczyny-dlugotrwalego-bolu-glowy-u-40-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.