Ćwiczenia rehabilitacyjne po przejściu operacji endoprotezy stawu biodrowego

Witam serdecznie chciałbym dowiedzieć się jakie ćwiczenia mogę wykonywać sam w domu po przejściu operacji endoprotezy stawu biodrowego na rehabilitacje trzeba długo czekać więc chciałbym zacząć już w domu ćwiczyć zaznaczam że jestem prawie dwa miesiące po operacji i nie odczuwam już żadnych dolegliwości bólowych, bardzo proszę o kilka ćwiczeń czy można się kąpać w zimnej wodzie jeździć rowerem, co jestże mogę wykonywać aby powrócić do sprawności przed operacja- Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego jest jak najbardziej wskazana- bez niej nie uzyska Pan odpowiedniej sprawności i ruchomości stawu. Im szybciej Pan zacznie- tym lepiej. Należy skupić się na zapobieganiu przykurczom oraz wzmocnieniu mięśni, przede wszystkim mięśni pośladków i ud. Istnieją specjalne ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać codziennie sam w domu, prócz tego dobrze by było skontaktować się z fizjoterapeutą, który zwiększy zakres wykonywanych ćwiczeń i uzupełni je o ćw izometryczne. Ważne jest by fizjoterapeuta wyjaśnił Panu jak bezpiecznie wykonywać czynności dnia codziennego tak by nie spowodować zwichnięcia endoprotezy (czyli w jaki sposób siadać i wstawać, jak wchodzić i schodzić ze schodów, w jakiej pozycji odpoczywać, jak wykonywać codzienną toaletę, ubierać się etc).
Polecam zabiegi fizykalne takie jak: laser, krio.
Dokładniej opisane ćwiczenia znajdzie Pan w poniższym linku:
http://www.fizjoterapeutom.pl/materialy/artykuly/ortopedia/fizjoterapia-po-endoprotezoplastyce-stawu-biodrowego

Pozdrawiam serdecznie.