Czy antykoncepcja przy wrzodziejącym zapaleniu jelita jest przeciwwskazana?

W październiku 2009 roku zdiagnozowano u mnie wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Leczenie (za pomocą wlewek) trwało do maja ubiegłego roku, objawy powróciły jednak w sierpniu i obecnie jeszcze przyjmuję wlewki (myślę, że przy najbliższej wizycie lekarz zadecyduje już zakończenie leczenia). Zastanawiam się nad rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej, jednak czytam, że przy zapaleniu jelit nie jest ona wskazana. Dodam również, iż moja babcia miała raka jelita grubego. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Teoretycznie antykoncepcja hormonalna nie wpływa na przebieg choroby jaką jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wprawdzie niektóre kobiety zgłaszają, że podczas stosowania antykoncepcji częściej dochodzi do zaostrzeń, aczkolwiek nie ma badań, które by to potwierdzały. Powinna zatem skonsultować się Pani ze swoim specjalistą gastroenterologiem lub ginekologiem, który dobierze najlepszą dla Pani metodę. Warto przy tym pamiętać, że ze względu na objawy choroby tabletki antykoncepcyjne mogą mieć zmniejszoną skuteczność. Alternatywą są jednak plastry, zastrzyki czy implanty. O tym, jaki preparat będzie dla Pani najlepszy, powinien zdecydować lekarz.