Czy jednym z objawów refluksu może być nieprzyjemny zapach ciała?

Dzień dobry, czy jednym z objawów przy refluksie może być nieprzyjemny zapach ciała czy raczej wskazywało by to na jakieś inne schorzenie być może powiązane z refluksem? W opisie z gastroskopii napisano między innymi: w jeziorku śluzowym duża ilość soku żołądkowego z wyraźnym dodatkiem żółci, w obrębie żołądka na krzywiźnie mniejszej kilka drobnych wybroczyn krwotocznych, w części przedodźwiernikowej złogi żółcianów. Dodam, że zgagę mam bardzo bardzo rzadko, ale często towarzyszy mi ból w okolicy żołądka i w wspomniany w pytaniu nieprzyjemny zapach.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

objawy refluksu żołądkowo-przełykowego obejmują często zgagę, uczucie pieczenia za mostkiem, ból w klatce piersiowej, odbijanie się, duszność, kaszel, chrypę, trudności z przełykaniem, nudności, wymioty, a także ból brzucha. Nieprzyjemny zapach ciała nie jest uważany za typowy objaw tej dolegliwości, jednak czasami może on wystąpić, ze względu na dużą zawartość toksyn w organizmie.

Opisywany symptom może mieć wiele różnych przyczyn, w tym problemy dermatologiczne, infekcje bakteryjne, zaburzenia metaboliczne, a także choroby wątroby i trzustki.

Co do opisu gastroskopii, to może on informować o chorobie dróg żółciowych, jednak zalecamy, aby został zinterpretowany przez specjalistę.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-ma-swoj-zapach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.