Czy jeżeli zajdę w ciążę wzrośnie ryzyko zachorowania na raka piersi?

Witam,

Mam 37 lat, jestem obarczona ryzykiem zachorowania na nowotwór (u mamy nowotwór piersi w wieku 50 lat i mózgu w wieku 55 lat; robiłam testy genetyczne - wyniki ujemne). Od kilku lat mam problemy z piersiami - włókniaki (usunięte, bez cech nowotw. złośliwego), duże torbiele w obu piersiach. Planuję ciążę - czy w mojej sytuacji (wyżej pokrótce opisanej) nie ma zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi w przypadku zajścia w ciążę (wzrost poziomu estrogenów i inne?).

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Myślę, że nie powinna się Pani obawiać ciąży. Wprawdzie zwiększone stężenie estrogenów jest uznawane za mechanizm spustowy i przyspieszający rozwój raka piersi, ale najwyraźniej po przekroczeniu pewnego poziomu, co ma miejsce podczas ciąży, hormony te zaczynają wywierać wpływ ochronny przed zachorowaniem.

Najbardziej ochronnie, w kontekście zachorowania na raka piersi w przeciągu całego życia, działa ciąża w młodym wieku (najlepiej przed 25. rokiem życia). Jednak nawet zajście w ciążę teraz (szczególnie, jeśli zamierza Pani również karmić piersią) zaprocentować może w przyszłości, po 50. roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta istotnie u każdej kobiety. Że nie wspomnę o szczęściu i poczuciu spełnienia jakie daje posiadanie dziecka!
Pozdrawiam serdecznie.