Czy mam powód, by podejrzewać u siebie raka piersi?

Mam 18 lat, od dzieciństwa nie mam brodawek. Nie przejmowałam się tym, lecz od pewnego czasu w moim ciele zaszły pewne zmiany. Na skórze mam wysypkę, która jest przede wszystkim na ramionach, okolicy dekoltu i piersiach. Czasami odczuwam ból w piersiach oraz swędzenie. Dzisiaj, podczas kąpieli, spostrzegłam ciemną plamę pod brodawką, jest ona średniej wielkości i kolorem przypomina kilkudniowego siniaka. Co mam robić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Niestety opis zmian jest niewystarczający aby stwierdzić co może być przyczyną objawów. Do rozpoznania konieczne jest zbadanie piersi przez lekarza, a także wykonanie ewentualnych badań dodatkowych.
Rak piersi bardzo rzadko pojawia się u kobiet przed 20. rokiem życia, stąd taka przyczyna jest wątpliwa w Pani przypadku. Przyczyną może być w tej sytuacji kilka czynników, m.in. zaburzenia hormonalne, czynniki alergiczne i podrażnienia mechaniczne.
Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl