Czy mam zrobić przerwę 7-dniową?

Biorę od 19 miesięcy tabletki belara,są to tabletki dwuskładnikowe ,parę razy pojawiło się tydzień przed końcem blistra krwawienie podobne do tego z odstawienia . Sytuacja pojawiła się jeszcze raz lecz było do drobne plamienia ,następnie teraz w poniedziałek pojawili się krwawienie znowu podobne do tego z odstawienia na dodatek odczuwał lekki ból w podbrzuszu , krwawienie trwa od poniedziałku do dzisiaj .Konsultowałam się z ginekologiem a on zasugerował mi czy może nie pominęłam tabletki i że mam się nie przejmować i brać dalej .Natomiast nigdy nie pominęłam tabletki , żadnej i nie wiem skąd te krwawienie .Nie wiem czy po zakończenie zrobić przerwę skoro wystąpiło teraz krwawienie ,zastanawiam się kiedy one się skończy bo jest dla mnie uciążliwe bo planowałam wyjazd nad morze . Nie wiem czy mam zrobić przerwę 7 dniowa czy brać tabletki już z kolejnego blistra i czy te krwawienie ustanie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, skąd u Pani takie krwawienie, jeżeli tabletki były do tej pory zażywane regularnie. Plamienia śródcykliczne często mają związek ze spadkiem poziomu hormonów we krwi spowodowanym nieodpowiednim zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych. Tutaj odpowiedź na podobne pytanie, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-podczas-brania-tabletek-to-normalne.

Niekiedy przyczyny plamień nie da się ustalić, a lekarz podejmuje decyzję o zmianie tabletek hormonalnych na inne. Natomiast zazwyczaj tak się dzieje, gdy problem plamień utrzymuje się przez kilka cykli – jeżeli u Pani taki incydent ma miejsce po raz pierwszy, to sugeruję, by zażywała Pani tabletki zgodnie ze schematem. Przyjmuje się, że nawet jeżeli krwawienie z odstawienia nie ustąpi przed zakończeniem 7-dniowej przerwy, to pacjentka powinna kontynuować zażywanie tabletek i rozpocząć po okresie przerwy kolejny blister. Pozwoli to na zachowanie skuteczności antykoncepcji. Być może ten artykuł rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Oczywiście może Pani także zrezygnować zupełnie z zażywania pigułek lub zgłosić się do ginekologa w celu wykonania badań i podjęcia decyzji o dalszej antykoncepcji. Proszę pamiętać, że plamienie śródcykliczne jest jednym z częstszych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej – tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.