Czy mogę stosować taki antybiotyk w ciąży?
Dzień dobry, Jestem w 33 tc, ciąża zagrożona z powodu skurczy oraz skracajacej się szyjki. Lekarka pobrała mi posiew z kanału szyjki macicy i okazało się wychodowano bakterie e.coli wysoce wrażliwe na antybiotyki. Został mi przepisany lek Cipropol jednak czytając ulotkę oraz informacje o tym leku że nie można go stosować w ciąży. Jestem przerażona już nie tylko tym że mogę urodzic w kazdej chwili ale tym ze zaszkodzę dziecku przyjmując ten lek.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
jeśli ma Pani wątpliwości dotyczące przyjmowania leku Cipropol w ciąży, to najlepiej byłoby porozmawiać o nich z lekarzem, który dany lek przepisał.
Podejrzewam jednak, że skoro Pani lekarka wiedziała o ciąży i mimo to zaleciła Pani przyjmowanie leku Cipropol, to uznała, że takie leczenie jest konieczne.
W ulotce leku Cipropol udostępnionej przez producenta znajdziemy informacje, iż dostępne dane nie wskazują, aby substancja czynna tego leku powodowała wady rozwojowe lub działała w sposób toksyczny na płód i noworodka.
Mimo to lepiej unikać tego leku w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia chrząstki stawowej u płodu. Jeśli więc odczuwa Pani niepokój z tym związany warto porozmawiać z lekarzem o zmianie leczenia.
Odpowiedź eksperta na podobne pytanie pojawiła się pod linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-w-ciazy-stosowac-cipropol.