Czy moje złe samopoczucie ma związek z tymi tabletkami?

Prze okres 4 tygodni brałam tabletki ,, PREDNISOLON 50 Mg" brałam to codziennie 100mg następnie 50 mg a w następnym 25 mg ostatnim tygodniu brałam 25 mg co drugi dzień. Przez ten okres miałam objawy jakby ,,depresji " miałam wachania nastrojów płakałam i byłam nie obecna. Doktor powiedział że to normlane ponieważ w tych tabletkach jest kortyzol ... Od dwóch dni nie biorę już tabletek lecz dalej fatalnie się czuje ... Znów płacze .. czy to normlane ? Czy to minie ? Powinnam iść do jakiegoś specjalisty ? Mój lekarz jest na urlopie i nie wiem co mam robić ... Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Substancją czynną zawartą w środku Prednisolon jest prednizon, czyli syntetyczny glikokortykosteroid. Jest to substancja analogiczna do kortyzolu, to znaczy naturalnego hormonu wydzielanego przez korę nadnerczy. Podczas procesu wchłaniania w wątrobie powstaje prednizolon, dzięki któremu lek zatrzymuje objawy stanu zapalnego, przy jednoczesnym braku wpływu na przyczyny jego występowania.

Kortyzol jest nazywany również hormonem stresu, ponieważ nadnercza wydzielają go pod wpływem sytuacji trudnych. Stres, o którym mowa może być zarówno na tle psychologicznym, jak i fizjologicznym, czyli pobudzeniem organizmu np. w przypadku choroby. Nadmiar kortyzolu we krwi wywołuje negatywne skutki w organizmie człowieka.

Niepożądane działania uboczne w przypadku przyjmowania prednizonu, występują raczej przy długotrwałym przyjmowaniu specyfiku. Jednak nie należy stosować kortykosteroidów w przypadku pacjentów, którzy cierpią na choroby, jakie mogą być powodowane przez sam lek w ramach skutków ubocznych.

Pośród skutków ubocznych przyjmowania prednizolonu wymienia się również zaburzenia psychiczne, jak: drażliwość, euforia, lęk, zaburzenia snu, chwiejność emocjonalna. Możliwe jest, że w Pani wypadku opisany stan psychiczny, rozchwianie spowodowało przyjmowanie opisywanej substancji.

Należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy objawy, które Pani wymieniła, wystąpiły dopiero po przyjęciu leku, czy wcześniej nie doświadczała Pani podobnych stanów, może w mniejszym nasileniu. Być może potrzebna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą w celu ustalenia źródła problemów, jeśli opisywane symptomy nie ustąpią.

Załączam odnośniki do artykułów traktujących o podobnej tematyce

https://portal.abczdrowie.pl/kortykosteroidy-dzialanie

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/hormony-stresu-charakterystyka-pozytywny-wplyw-szkodliwosc

Być może pomocna okaże się lektura odpowiedzi na podobne pytania, które pojawiły się już w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadmiar-kortyzolu-moze-powodowac-zaburzenia-psychiczne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadmiar-kortyzolu-jest-wydalany-z-organizmu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-oczyscic-krew-z-hormonow-stresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.