Czy można umrzeć na nerwicę lękową?

Witam! Mam 35 lat i też mam nerwicę lękową. Uczucie jakbym miała zaraz zemdleć, Czasami boję się siedzieć sama w domu, że coś mi się stanie.Boję się iść na zakupy. To jest okropne.(np. jestem w sklepie i nagle czuję, że zemdleję, mam miękkie nogi i nagle wychodzę ze sklepu i zachwilę wszystko wraca do normy. Na szczęście jeszcze się nie zdarzyło żebym zemdlała.Proszę powiedzieć mi, czy przy takich objawach nerwicy można umrzeć. Czy to tylko strach w naszej głowie.
35 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Nerwica lękowa daje wiele objawów somatycznych, o których Pani wspomniała, np. zawroty głowy, uczucie omdlewania, przyspieszony puls, drżenie kończyn, ciarki, szumy uszne itd. Lęk ujawnia się po prostu w postaci somatycznej. Chorzy na nerwicę lękową, doznając takich objawów, zaczynają się obawiać, czy nie stracą przytomności, nie zemdleją albo nawet czy nie grozi im to śmiercią. Uspokajam – atak lękowy trwa krótko i zazwyczaj mija. Nie można od tego umrzeć. To psychika płata figla i każe myśleć, że grozi Pani coś strasznego. Jeżeli choruje Pani na nerwicę lękową, powinna Pani być pod okiem dobrego psychiatry, a także pomyśleć nad psychoterapią. Same leki nie rozwiążą Pani problemu. One jedynie redukują objawy choroby. Zachęcam też do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki http://portal.abczdrowie.pl/lek-napadowy http://portal.abczdrowie.pl/napad-leku Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,

"strach w głowie", myślę, że taka metaforą można określić zaburzenia lękowe, ponieważ to negatywne automatyczne myśli, np. "że coś mi się stanie", "zemdleję", wiara w prawdziwość tej myśli powodują, że czujemy strach (lęk), czyli emocje i stosownie do tego się zachowujemy, w momencie, kiedy wyszła Pani ze sklepu (oceniła Pani sytuację jako bezpieczną) i lepiej się Pani poczuła. pomocna byłaby dla Pani psychoterapia poznawczo - behawioralna, mogłaby Pani zrozumieć związek jaki zachodzi pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem w określonej sytuacji, mogłaby się Pani nauczyć rozpoznawać swoje negatywne wzory myślenia i modyfikować je, to wpłynie na rodzaj odczuwanych emocji przez Panią i pozwoli lepiej funkcjonować w życiu codziennym.

Pozdrawiam