Czy mrożone warzywa można gotować na parze?

Witam czy mrożone warzywa można gotować na parze? Czym się różnią od tych gotowanych we wodzie I czy tych gotowanych w parowar ach warzywa się soli

Dzień dobry,

Zamrażanie postrzegane jest powszechnie za najlepszy sposób utrwalania żywności, jeżeli chodzi o zachowanie odpowiedniej jakości sensorycznej i wartości odżywczej, niemniej jednak należy pamiętać, iż na wynik końcowy wpływa nie tylko sam proces zamrażania i zamrażalniczego przechowywania, lecz także sposób rozmrażania. Gotowanie na parze jest jak najbardziej dozwoloną i nawet zalecaną opcją bezpiecznego rozmrażania warzyw uprzednio zamrożonych. Podczas gotowania na parze dochodzi do mniejszej utraty witamin i składników mineralnych, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnego gotowania w wodzie, ponieważ nie przechodzą one do wywaru. Można dodawać nieznaczne ilości soli, jak również innych przypraw do warzyw gotowanych na parze, niemniej jednak jest to zależne od indywidualnych preferencji smakowych danej osoby. Warto również dodać, że wbrew obiegowym opiniom, mrożone warzywa są nadal dobrym źródłem wielu witamin, soli mineralnych, antyoksydantów oraz błonnika pokarmowego. Zgromadzone do chwili obecnej dowody naukowe wskazują, że zawartość składników odżywczych w mrożonych warzywach jest w zasadzie porównywalna ze składem produktów świeżych, dostępnych w okresie wiosenno-letnim, co sprawia, że można z nich śmiało korzystać w sezonie jesienno-zimowym w celu wartościowego urozmaicenia diety.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/