Czy odchudzając się, robię sobie krzywdę?

Witam Mam 18 lat. Od 3 miesięcy się odchudzam i schudłam około 15kg. Zauważyłam, że zatrzymał mi się okres. Moi przyjaciele mowią, że przesadzam i robie sobie krzywdę. Często robi mi sie słabo i leci mi krew z nosa. Czasem miewam napady jedzenia i potem biorę leki przeczyszczające, ale nikt o tym nie wie. Chciałabym schudnąć jeszcze około 6 kg. Mam 166 i ważę 55 kg.Czy moi przyjaciele mają troche racji?

Lek. Paweł Szadkowski

Zbyt szybkie chudnięcie może spowodować zaburzenia hormonalne, w tym zatrzymanie miesiączki. Warto przestać się odchudzać w takim tempie głównie z tego powodu, gdyż powrót hormonów do normy może trwać długo. Zanik miesiączki – jeśli trwa dłużej niż pół roku, niedobór estrogenów powoduje obniżenie gęstości kości, prowadząc do osteoporozy. Jest też przyczyną nadmiernego owłosienia, wiąże się z ryzykiem torbieli jajników i bezpłodnością.
Ma Pani prawidłowe BMI, ale granica między szczupłą sylwetką, a anoreksją jest bardzo cienka. Jeśli koniecznie chce się Pani odchudzić, musi to Pani robić wolniej (15kg w 3 miesiące to zdecydowanie za dużo). Ważna jest też zrównoważona dieta, jedzenie mięsa, owoców o warzyw, produktów mlecznych.
Stanowczo odradzam stosowanie leków przeczyszczających doraźnie przy zbyt dużym posiłku.