Czy przerwa w braniu tabletek też jest zabezpieczona?

Od 7 miesięcy stosowałam tabletki. Wszystko było w porządku, żadnych skutków ubocznych. Zaniepokoiły mnie jednak zmienne nastroje. Od niedawna często jestem wkurzona i płaczliwa. W niedzielę powinnam rozpocząć nowy blister, jednak nie zrobiłam tego. Postanowiłam zrobić sobie miesięczną przerwę i zobaczyć różnicę w samopoczuciu. Mam pytanie, czy jest ryzyko ciąży, skoro nie rozpoczęłam następnego blistra? W ulotce jest napisane, że w każdej chwili można przerwać stosowanie tabletek. Czytając forum jedna z dziewczyn napisała mi, że moja przerwa nie była zabezpieczona. Nie pamiętam kiedy odbyłam ostatni stosunek, ale trochę mnie przestraszyła.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście można przerwać branie tabletek w dowolnym momencie, dobrze jednak nie współżyć po przerwaniu ich stosowania. W Pani przypadku siedmiodniowa przerwa nie była przerwą, tylko zakończeniem ich stosowania, dlatego współżycie w tym okresie bez zabezpieczenia może prowadzić do zapłodnienia. Szansa nie jest duża, ale na pewno nie zerowa. Znaczenie będzie tu miało czy współżyła Pani na początku, czy pod koniec owych siedmiu dni. Można przed rozpoczęciem kolejnego opakowania za miesiąc wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!