Czy te wszystkie objawy mogą sugerować nerwicę i by wynikiem stresu?

Dzień dobry, Od około półtora miesiąca męczą mnie pałace bóle stóp i dłoni, szczególnie dłoni, wybudzają mnie w nocy. Do tego parestezje w nogach i rękach (kłucie, pieczenie, swędzenie). Rano budzę się z silnym napięciem nerwowym, potem to napięcie jakby "kumuluje się" w dłoniach/stopach, następnie odczuwam w dłoniach i stopach jakby rażenia prądem, łaskotanie, silny ból i potem to parzenie. MRI głowy i szyi bez zmian, przewodnictwo nerwowe bez zmian, morfologia, elektrolity bez zmian, w przeszłość tężyczka, teraz próba ischemiczna ujemna (pojedyncze wyładowania). Silny stres, niepokój i bezsenność od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Czy te wszystkie objawy mogą sugerować nerwicę i wynikać ze stresu? Jestem osobą bardzo wrażliwą, nerwową, emocjonalną. Czy warto wykonać jeszcze jakieś badania? Dziękuję.

Witam serdecznie. Istotnie, z tego co Pani pisze mogą to być objawy psychosomatyczne, które często towarzyszą zaburzeniom lękowym czy nerwicowym. Najczęściej objawy psychosomatyczne lokalizują się w obrębie jamy brzusznej, serca oraz właśnie układu nerwowego (tak jak w Pani przypadku). Jak sama Pani pisze, jest Pani osobą bardzo wrażliwą i emocjonalną, także tym bardziej wydaje mi się to prawdopodobne. Jeżeli chodzi o ewentualne dodatkowe badania to nic mi nie przychodzi do głowy, wydaje się że dotychczas wykonane przez Panią wykluczają somatyczną przyczynę dolegliwości. W takiej sytuacji warto się również zastanowić nad tym czy podobne dolegliwości nie zdarzyły się u kogoś z Pani bliższej rodziny oraz przede wszystkim czy w Pani życiu nie miała w ostatnim czasie miejsca kumulacja różnego typu sytuacji stresogennych. Sugeruję wizytę u lekarza psychiatry, który po zbadaniu Pani będzie w stanie ocenić czy przy takim nasileniu dolegliwości warto sięgnąć po farmakoterapię, psychoterapię czy może połączyć obie te metody. Pozdrawiam