Czy tę zmianę na skroni powinien obejrzeć lekarz?

Witam, wczoraj wieczorem myjąc wlosy i dotykajac lewej skronii poczulem grubą żyle/tetnice? nie wiem jak to okreslic i pi delikatnym dotknieciu poczulem duzy ból, dyskomfort oraz drętwienie lewej części częki i mrowienie policzka. Do dzis czuje dyskomfort i mam uczucie ze ta żyla jest duza i mocno wystaje. Powinienem sie udać do lekarza? 19 lat cisnienie w normie
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Niestety bez obejrzenia zmiany trudno jednoznacznie stwierdzić, z czego to może wynikać. W tej sytuacji najlepszym pomysłem będzie wizyta u lekarza medycyny rodzinnej. Po szczegółowym badaniu i wywiadzie lekarz podejmie dalsze kroki.

Opisane przez Pana dolegliwości mogą mieć zarówno charakter naczyniowy, jak i neurologiczny. Zdarza się, że dyskomfort i mrowienie policzka sygnalizuje neuralgię nerwu trójdzielnego. W jego przebiegu pacjent może odczuwać ból i silne parestezje w okolicy twarzy. Może towarzyszyć im również widoczna opuchlizna. W diagnostyce tego problemu zwykle wykorzystuje się tomografię komputerową albo badanie rezonansem magnetycznym. Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwobol-nerwu-trojdzielnego

W pytaniu wspomina Pan, że ciśnienie jest w normie. Tak czy inaczej warto również skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.

Czasami takie objawy mogą sygnalizować również problemy natury stomatologicznej. Jeżeli lekarze wykluczą choroby neurologiczne czy naczyniowe, warto również udać się do dentysty na szczegółowy przegląd jamy ustnej, aby wykluczyć problemy z zębami.

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-mrowienie-na-twarzy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pieczenie-ucisk-mrowienie-twarzy-po-jednej-stronie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.