Czy test owulacyjny będzie miarodajny przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Czy przyjmując tabletki antykoncepcyjne wykonanie testu owulacyjnego będzie miarodajne ? Wiem jak działają tabletki, ale zakładając, że można pominąć tabletkę/tabletki chce się upewnić co się dzieje z naszym organizmem. Może test zawsze wyjdzie dodatni a może ujemny? Jaka jest zasada, jeżeli w ogóle istnieje?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych opiera się na oszukiwaniu ciała, wprowadzaniu go w stan hormonalny podobny do ciąży. W czasie brania tabletek antykoncepcyjnych poziom estrogenu jest stabilny przez cały cykl, FSH niski (jajeczka nie dojrzewa w jajnikach), a LH się nie wydziela i nie dochodzi do owulacji. Testy ciążowe są wrażliwe na wyrzut hormonu LH, który następuje w okresie okołoowulacyjnym w cyklu fizjologicznym. W cyklu sterowanym hormonami do tego wyrzutu nie dochodzi i test nie wskaże owulacji, zgodnie z prawdą. Czasem jednak, nawet przy idealnym przyjmowaniu tabletek do owulacji może dojść, test ciążowy powinien to wtedy stwierdzić.

Pozdrawiam serdecznie!