Czy w takiej sytuacji zaszczepić się na Covid?

Szanowni Państwo, bardzo proszę o pomoc. Od kilku lat leczę się na nieswoiste zapalenie jelit, postać biegunkowa. Kolonoskopia wykazała stan zapalny. Obecnie objawy są uciążliwe, codziennie wielokrotne biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Czy w takiej sytuacji mogę się zaszczepić przeciwko Covid? Jeśli tak, to jaką szczepionkę wybrać?

W przypadku jeśli stan choroby jest stabilny to można się szczepić. Jeśli nastąpiło jednak ostatnio pogorszenie to należałoby najpierw zmniejszyć objawy choroby, a następnie się zaszczepić. Co do wyboru szczepionki to najlepsza jest ta, która jest aktualnie dostępna.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii (PTG) oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii zalecają, aby u każdego dorosłego z nieswoistą chorobą zapalną jelit (NChZJ) rozważyć szczepienie przeciwko COVID-19. Zalecenie to dotyczy również tych osób, które przechorowały COVID-19. Mając na uwadze Pani stan zdrowia i wyniki badań najwłaściwszą w tej sytuacji wydaje się konsultacja z lekarzem prowadzącym lub rodzinnym i wspólne podjęcie decyzji o szczepieniu oraz ewentualnym wybraniu dla Pani odpowiedniej szczepionki. Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://koronawirus.abczdrowie.pl/szczep-sie-nie-panikuj

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-o-czym-bezwzglednie-trzeba-poinformowac-lekarza-przed-szczepieniem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.