Czy w takim wypadku skuteczność tabletek jest zachowana?

Jestem 11 dzień na tabletkach antykoncepcyjnych YAZ. Jest to mój pierwszy miesiąc na tego typu antykoncepcji. Tabletki zaczęłam brać pierwszego dnia okresu. Zwykle okres trwał u mnie 7 dni. Do dnia dzisiejszego jednak nieustannie plamie. Nie jest to duża ilość krwi, zostaje przy podcieraniu na papierze toaletowym, ale na bieliźnie pozostawia brązowy skrzep wymieszany ze śluzem. Jest minimalnie intensywniejsze po stosunku. Ginekolog ostrzegała mnie, że mogę "ciapać", ale nie jestem pewna czy moje plamienie mogę pod to zaliczyć. Póki co chce wstrzymać się z telefonowaniem do niej, bo nie wiem czy za bardzo nie panikuje. Zastanawia mnie też to, czy w takim wypadku skuteczność tabletek jest zachowana skoro mój organizm tak na nie reaguje (słyszałam że jeżeli są źle dobrane mogą mnie nie chronić). Aktualnie z moim chłopakiem zabezpieczamy się jednocześnie tabletkami i prezerwatywami ( nie dochodzi w środku) i chce się upewnić na ile jestem chroniona i czy jest potrzeba takiego zabezpieczenia się również prezerwatywami. Z góry dziękuje za odpowiedź
KOBIETA, 19 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w pierwszych trzech miesiącach stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej może dochodzić do nasilenia działań niepożądanych. Bardzo często objawia się to właśnie plamieniami oraz krwawieniami w środku cyklu.

Plamienie nie oznacza jednak, że pigułki nie działają. Jeśli stosuje je Pani zgodnie z zaleceniami producenta, to nie ma powodów do obaw i jest Pani chroniona już od przyjęcia pierwszych tabletek. W obecnej sytuacji nie ma potrzeby stosowania prezerwatyw, choć niektórzy dla pewności używają ich przez cały pierwszy miesiąc.

Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych ekspertów pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-teraz-moze-byc-oslabiona-skutecznosc-tabletek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-i-bole-brzucha-podczas-regularnego-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.