Czy wkładka wewnątrzmaciczna z miedzią może uczulać?

Dzień dobry, mam 40 lat i jestem mamą dwójki dzieci. Od połowy lipca tego roku mam założoną wkładkę wewnątrzmaciczną z miedzią. Na początku miałam dłuższe i bardziej obfite miesiączki ale później to się unormowało,natomiast na początku września czyli jakieś półtora miesiąca po założeniu wkładki na brodzie i w okolicach nosa pojawiły się czerwone i lekko swędzące krosty. Lekarz dermatolog przepisał mi maść ze sterydami którą kazał stosować przez kilka dni i po tych paru dniach objawy ustąpiły, natomiast po zakończonej kuracji znów pojawiły się czerwone krosty. Dodam, że nigdy nie miałam żadnych takich problemów. Dlatego mam pytanie czy wkładka antykoncepcyjna z miedzią może uczulać? Jeżeli tak to czy można wykonać jakieś testy aby sprawdzić czy faktycznie jestem uczulona na miedź? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Kasia.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Miedź nie jest silnie uczulającym metalem, tak jak na przykład nikiel. Jednak jeśli ma Pani inklinacje do uczuleń na miedź, to może być to powód wysypki. Warto sobie przypomnieć, czy miała Pani kiedyś reakcje uczuleniowe na tanią (nie z metali szlachetnych) biżuterię. Można wykonać test na alergię na miedź, choć jego negatywny wynik może być zwodniczy. Alergia może być bowiem spowodowana przez białka osoczowe, które stykając się z jonami miedzi w macicy są zmieniane i następnie wywołują reakcję alergiczną w skórze. Tak więc miedź może wywołać nie bezpośrednią reakcję alergiczną, praktycznie niemożliwą do stwierdzenia przy pomocy standardowych testów. Jedyną weryfikacją hipotezy o wpływie wkładki na reakcję alergiczną skóry będzie jej czasowe usunięcie i obserwacja w kierunku objawów alergicznych w tym czasie.

Pozdrawiam serdecznie!