Czy wyniki morfologii są prawidłowe?

Witam, mam 21 lat, od ponad pół roku cierpię na stany podgorączkowe, osłabienie, senność, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, zawroty głowy. Zmagam się również z chorobą refluksową (od kilku lat) oraz zespołem jelita drażliwego - niestety, bezskutecznie. Ostatnio odebrałam wyniki badań: erytrocyty - 4,36, leukocyty - 6,5, hemoglobina - 11,4, hematokryt - 37,1, MCV - 85, MCH - 26,3, MCHC - 30,9, RDW - 16,3 , PDW - 21, bazocyty (bas%) - 1,4, limfocyty (lym%) - 23,8, monocyty - 9,9, MRV - 88. Z góry dziękuję za wykazane zainteresowanie. Pozdrawiam.
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki podane przez Panią wskazują na niedokrwistość niedobarwliwą (obniżone wyniki hemoglobiny, średniego stężenia i średniej koncentracji hemoglobiny w krwince - MCH i MCHC), normocytową (prawidłowa, choć w dolnym zakresie norm średnia objętość krwinki - MCV). Może to być związane z niedoborem żelaza lub z przewlekłym stanem zapalnym. Konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań - wskaźniki gospodarki żelazem, hormony tarczycy, wskaźniki stanu zapalnego i inne. Objawy, które Pani opisuje, odpowiadają niedokrwistości, jednak nie można wykluczyć innych przyczyn. W części badań dotyczącej białych krwinek krwi zauważalny jest podwyższony odsetek monocytów, przyczyn tego stanu może być wiele. Bez dodatkowych badań i dokładniejszych informacji z wywiadu nie mogę, niestety, podać więcej szczegółów. Proponuję udać się z wynikiem do swojego lekarza rodzinnego/internisty, który znając Pani historię choroby, mogąc Panią zbadać, będzie mógł pokierować odpowiednio diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.