Czy żele i płyny do higieny mogą działać antykoncepcyjnie?

Czy stosowanie płynów/żeli do higieny intymnej może ograniczyć płodność? Czy te środki mogą wpływać na utrudnienia w procesie in vitro?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie. Płyny do higieny intymnej to kosmetyki stosowane zewnętrznie. Nie wnikają do układu rozrodczego, nie wchłaniają się przez skórę i nie wykazują właściwości antykoncepcyjnych ani poronnych. Jeśli chodzi o żele nawilżające ułatwiające odbycie stosunku, to wg niektórych źródeł mogą zmniejszać prawdopodobieństwo poczęcia (chociaż go nie wykluczają, więc nie są antykoncepcją), dlatego parom o obniżonej płodności, w szczególności przy słabych parametrach nasienia poleca się specjalne lubrykanty, ułatwiające podróż plemnikom.

W zapłodnieniu in vitro nie ma to znaczenia, ponieważ zapłodnienie ma miejsce poza organizmem kobiety.