Czym mogą być spowodowane pajączki na nogach?

W tym roku pojawiły mi się na nogach żyły i tzw. "pajączki". Wykonałam badanie dopplerowskie i okazało się, że mam prawidłowe krążenie, nie mam żylaków itp. Lekarz zalecił szukanie innej przyczyny. Jakie więc mogą być inne przyczyny? Właśnie jestem w trakcie badania hormonów, jednak nie wiem dokładnie, które hormony miałabym zbadać. Na razie mam wynik estradiolu i progesteronu - czy te dwa wystarczą? Kolejne moje pytanie to, czy anemia mogłaby powodować takie pajączki na nogach? Będę bardzo wdzięczna za każdą podpowiedź i radę. Chciałabym jeszcze dodać, że oprócz defektu estetycznego, jakim są pajączki i pojawiające się żyły, odczuwam ból nóg. Czasami jest naprawdę dokuczliwy. Proszę o jakąś radę, gdyż jak na razie jestem "rzucana" od jednego lekarza do drugiego, a każdy mówi to samo "proszę szukać innej przyczyny" :( Ale jak ja sama mam ją odszukać? :( Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Wśród przyczyn endogennych wpływających na kruchość naczyń krwionośnych, można wymienić uwarunkowania genetyczne, wrodzoną nadwrażliwość skóry, zaburzenia krążenia czy też zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu. Z tego też powodu nasilenie problemu złego funkcjonowania naczyń krwionośnych często dotyczy okresu dojrzewania. Tendencje do ich rozszerzania występują także w okresie menopauzalnym.
Powodem powstawania cery naczynkowej, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, mogą być także schorzenia przewodu pokarmowego czy też nadciśnienie tętnicze.

Do najczęściej wymienianych egzogennych przyczyn wywołujących tego typu defekt skóry należy natomiast zanieczyszczenie środowiska, dotyczące szczególnie dużych aglomeracji przemysłowych.
Rozszerzone naczynka mogą być defektem skóry pojawiającym się przy każdym jej rodzaju, jednak najczęściej dolegliwość ta dotyczy cery delikatnej, cienkiej, wrażliwej. Stan cery naczynkowej mogą pogorszyć duże wahania temperatury, długotrwałe i zbyt intensywne opalanie się, mróz, czy też wiatr. Z tego też powodu skóra tego typu wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale także ochrony przed wymienionymi czynnikami atmosferycznymi.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl