Dlaczego jeszcze mój okres się nie pojawia?

Witam. 1lipca powinnam dostać okres, ale do dnia dzisiejszego go nie ma :(. Czasami odczuwam ból podbrzusza i lekko kłuje. Uprawiałam seks bez zabezpieczenia w dni płodne, ale wytrysu nie było wewnątrz. Wykonałam dwa testy ciążowe których wyniki były negatywne. Pierwszy zrobiłam 6lipca, a drugi 9lipca. Dodam, że okres dotychczas miałam regularny. Od 2 miesięcy zaczęłam zdrowiej się odżywiać oraz 2-3 razy w tygodniu trening cardio. Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiana diety oraz wysiłek fizyczny w postaci treningu (zwłaszcza intensywnego) mogą wpływać na zaburzenia cyklu miesiączkowego. Zatem niewykluczone, że tego typu zmiany w Pani życiu sprawiły, że menstruacja się nie pojawia. Więcej na temat tego, co może ją opóźniać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Natomiast proszę pamiętać, że stosunek przerywany niestety jest bardzo zawodną metodą antykoncepcji – uprawianie seksu podczas dni płodnych wiąże się z bardzo dużym ryzykiem zapłodnienia, nawet jeżeli nie doszło do wytrysku w drogach rodnych kobiety. Dzieje się tak, ponieważ możliwe jest przeniesienie plemników za pomocą preejakulatu – wydzieliny pojawiającej się przed ejakulacją, która może zawierać plemniki zdolne do zapłodnienia. Odsyłam Panią do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

To, co mogę doradzić na ten moment, to ponowne wykonanie testu ciążowego – po około 14 dniach od stosunku test ciążowy z pewnością pokaże miarodajny wynik. Jeżeli będzie on negatywny, po upływie 35 dni cyklu, warto zgłosić się do ginekologa celem ustalenia braku miesiączki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.