Dlaczego mam podwyższony poziom amylazy we krwi?

Witam odebrałam badania i mam podwyższoną amylazę w moczu 487 wynik w krwi jest w normie tak pośrodku normy i USG robione i też w wszystko ok dolegliwości jakie mam to dyskomfort w jamie brzusznej i lekkie pobolewanie jakby żołądka bardziej z lewej strony proszę o poradę co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nie napisała Pani, jakie były normy amylazy w moczu. Jest to istotne, gdyż każde laboratorium ma swój zakres referencyjny danego parametru.

Amylaza jest ważnym enzymem trawiennym odpowiedzialnym za rozkład wielocukrów, wspomagający trawienie węglowodanów.

Enzym produkowany jest głównie przez trzustkę, ślinianki, dwunastnicę oraz gruczoły mleczne. Większość amylazy wydalana jest przez nerki z moczem.

Badanie amylazy w moczu powinny wykonać osoby, które odczuwają takie dolegliwości jak: nudności, wymioty, silny ból w nadbrzuszu, wzdęcia, gorączka, ból mięśni, a także podwyższony poziom amylazy w surowicy krwi.

Podwyższony poziom tego enzymu w moczu może świadczyć o chorobach trzustki, ślinianek, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, wrzodach żołądka, niedrożności jelit oraz zapaleniu wyrostka robaczkowego.

W wartościach referencyjnych poziom amylazy w moczu dla osób dorosłych powinien wynosić u kobiet : 21-447 IU/I.

Przedstawiony przez Panią wynik jest nieznacznie podwyższony. Istotnym jest, że poziom amylazy w krwi jest w normie oraz wykonane badanie USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości.

Proponujemy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zadecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnej farmakoterapii. Prawdopodobnym jest, że będzie Pani zalecone powtórzenie tego badania we wskazanym czasie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o danej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-w-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.