Dlaczego mam te silne bóle okolicy żołądka?

Witam, mam 19 lat, od dobrych kilku lat występuje u mnie straszliwy ból brzucha w okolicy żołądka. Pojawia się on raz na kilka tygodni, gdy stoję, siedzę albo ogólnie jestemw ruchu ból jest nie do zniesienia, a gdy się tylko położę, momentalnie przechodzi, wstaję-znowu wraca. Po jakiejś godzinie leżenia przechodzi na stałe. Może mi ktoś powiedzieć co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nagłe i silne bóle brzucha mogą świadczyć o naprawdę wielu schorzeniach. Niecodzienną sytuacją u Pani jest fakt, że wspomniane dolegliwości mają charakter przewlekły, więc można odrzucić tezę, że bóle są wywoływane przez zatrucie pokarmowe czy np. pęknięcie narządu wewnętrznego.

Należy mieć na względzie, że takie sytuacje mogą wystąpić u kobiet w okresie przed wystąpieniem miesiączki i w trakcie jej trwania. Są one spowodowane zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i pojawiają się cyklicznie co miesiąc.

Problemu można też szukać w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka. Występujące stany zapalne mogą prowadzić do opisywanych przez Panią symptomów. Do zapalenia błony śluzowej żołądka przyczynia się w szczególności prowadzony tryb życia (niezdrowa dieta, duże spożycie alkoholu itp.), a także przyjmowanie niektórych rodzajów leków.

Regularność w pojawianiu się ostrych napadów bólu brzucha wymaga kontroli medycznej. W pierwszej kolejności może się Pani zgłosić do lekarza rodzinnego, jednak możliwe, że będzie potrzebna kontrola u gastroenterologa i przeprowadzenie odpowiednich badań.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi PMS oraz stanów zapalnych błony śluzowej żołądka:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.