Dlaczego mam ten ból po prawej stronie jamy brzusznej?

Witam, od Ok 2 tyg boli mnie prawa strona brzucha. Bol przemieszcza się od prawego podżebrza często w okolice pępka oraz podbrzusze środkowa cześć i prawa pachwina. Wykonałam badani krwi wraz z ob i crp-ok, usg-ok, badanie ginekologiczne ok, testy na celiakie i sibo - ujemne, tydzień temu także TK jamy brzusznej- żadnych odchyleń. Co może powodować takie kłujące bóle ? Czy to może byc wyrostek? A moze ZJD gdyż wraz z bolam występuje wzdęcie brzucha i słyszalne przelewanie i burczenie w brzuchu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Takie objawy mogą znacząco obniżać jakość życia. Jednocześnie bardzo dobrze, że wykonała Pani podstawowe badania diagnostyczne, aby móc potwierdzić lub wykluczyć wiele schorzeń.

Biorąc pod uwagę Pani objawy bólowe, a także występujące wzdęcia i uczucie przelewania w brzuchu, można by podejrzewać, że prawdopodobnie cierpi Pani na czynnościową chorobę jelit, do której można zaliczyć zespół jelita drażliwego. Głównymi dolegliwościami takiego schorzenia są między innymi: napadowe bóle brzucha, naprzemienne biegunki wraz z wzdęciami, skurcze brzucha, uczucie przelewania się, czasem również wymioty i nudności. Przypadłość ta powstaje głównie na skutek czynników stresogennych, niewłaściwej diety, zaburzenia flory jelitowej, a także niektórych przebytych infekcji.

Biorąc pod uwagę Pani dotychczasowe dolegliwości, można by brać pod uwagę również inne schorzenia, chociażby chorobę Leśniowskiego – Crohna.

Zalecamy rozszerzenie diagnostyki, o takie badania jak: kolonoskopia, gastroskopia, a także ogólną analizę kału. Mając całościowy obraz badań, można by rozpoznać dokładną przyczynę Pani dolegliwości.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia, proponujemy, więc konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Jednocześnie, warto by było zadbać o prawidłową dietę, polegającą na ograniczeniu spożycia ciężkostrawnych pokarmów, napojów gazowanych, wzdymających warzyw, czy węglowodanów prostych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/nie-tylko-jedzenie-moze-powodowac-problemy-sprawdzamy-nietypowe-przyczyny-zespolu-nieszczelnego-jelita

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.