Dlaczego mam wzdęcia i ciężko mi na żołądku?

Mam takie pytanie : jaka może być przyczyna wzdęć, i ciężkości na brzuchu aż ciężko oddychać czasami, po zjedzeniu chleba lub jakiegoś inne słodkiego ciasta, jestem po usunięciu woreczka jakieś 10 miesięcy, dodam ze na kolonoskopii wyszły mi dwa uchyłki w jelicie. Często mam zaparcia chociaż piję dużo wody i biorę błonnik. proszę o poradę.

Witam serdecznie,
po części sama Pani odpowiedziała sobie na pytanie. Po usunięciu woreczka żółciowego należy spożywać produkty lekkostrawne, nie nasilające produkcji żółci. Ponadto w uchyłkach jelita, które u Pani zdiagnozowano mogą zalegać resztki pokarmu i to prowadzi często do wzdęć. Co do błonnika to proszę uważać i nie przesadzać z jego ilością, ponieważ zbyt duża dzienna podaż błonnika również prowadzi do wzdęć. Wody należy pić około 2l dziennie.
Zastanawiam się także jak wygląda Pani dieta. Wspomina Pani o chlebie i mam nadzieję że jest to chleb dobrej jakości np. typu graham (nie zalecam w Pani sytuacji ciężkiego chleba żytniego). Ponadto nie wskazane są słodkie ciasta. Warto tez sprawdzić tolerancje na gluten, skoo po pieczywie i ciastach dolegliwości się nasilają.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk