Dlaczego moje stolce są luźne i małe?

Dzień dobry, mam problem od jakiegoś tygodnia mam cały czas luźne stolce, nie są w ogóle uformowane i jest bardzo mało, przy jednym wypróżnianiu wychodzi tylko malutko stolca i tyle. Co może być przyczyną? I czy ten stan stwarza jakieś zagrożenie?
KOBIETA, 21 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nieprawidłowe luźne stolce mogą mieć różne przyczyny. Jedną z możliwości jest infekcja przewodu pokarmowego, na przykład wywołana przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Może to powodować biegunkę i inne objawy, takie jak bóle brzucha, nudności czy wymioty.

Inną możliwością jest nietolerancja pokarmowa lub nietrawienie pewnych składników, takich jak laktoza lub gluten. W takim przypadku warto zwrócić uwagę, czy po spożyciu określonych produktów pojawiają się objawy i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej diagnozy.

Inne przyczyny mogą obejmować zespół jelita drażliwego (IBS), zatrucie pokarmowe, stosowanie niektórych leków, stres, zmiany w diecie, a nawet choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Proszę pamiętać, że mogą to być daleko idące wnioski, dlatego aby postawić dokładną diagnozę, zalecamy kontakt z gastroenterologiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nagle-zaczelam-miec-luzne-stolce

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.