Dlaczego zaszłam w ciążę, pomimo zażycia tabletki "72 po"?

W 14 dniu cyklu (mam około 26-28-dniowy) kochałam się bez zabezpieczenia. Wytrysk nastąpił wewnątrz. W czternastej godzinie po stosunku zażyłam tabletkę E***. Okres nie pojawił się. Minęły już dwa tygodnie od momentu, w którym powinien wystąpić, i cztery tygodnie od stosunku. Około 15 dni mam nabrzmiałe i tkliwe piersi. Od około tygodnia delikatne bóle w podbrzuszu - jak przed okresem. Dwa dni temu, rano zrobiłam test ciążowy - wynik pozytywny. Nie zażywam żadnych leków z hormonem HCG, dlatego wiem, że wynik jest wiarygodny. Mam podwyższoną temperaturę. Nie byłam jeszcze u lekarza, ale wiem, że jestem w ciąży. Urodziłam już dwójkę dzieci i pamiętam typowe objawy w pierwszym miesiącu. Co mogło być przyczyną, że w moim przypadku tabletka nie zadziałała?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Niestety antykoncepcja standardowa czy awaryjna nie mają stuprocentowej pewności działania i zawsze istnieje minimalne ryzyko, że dana forma może się nie sprawdzić. Często dzieje się tak przy nieprawidłowym stosowaniu lub jeżeli pacjentka przechodzi infekcje, jest przemęczona, zestresowana.

Jeżeli chodzi o antykoncepcję awaryjną, to badania wykazały, iż metoda ta jest najbardziej skuteczna, gdy tabletka zostanie przyjęta do 12 godzin po stosunku.

W Pani przypadku nastąpiło to po 14 godzinach, co nie jest dużą różnicą, ale jak się okazało, do zapłodnienia doszło przed upływem tego czasu. Po znalezieniu się plemnika w ciele kobiety wędruje on do jajowodu w ciągu kilkunastu minut, po czym, kiedy dociera do jajeczka, potrzebuje około 6 godzin, by być zdolnym do zapłodnienia.

Jeżeli tabletkę przyjmiemy, gdy już doszło do zapłodnienia, efekt jest wręcz przeciwny i zamiast zapobiegać ciąży, podtrzymuje ją.

Pozdrawiam!