Jakie jest działanie tabletki "po"?

Witam. 13.02 około godziny 6 rano uprawiałam seks z partnerem. Niestety w trakcie stosunku pękła prezerwatywa. Tego samego dnia, około godziny 14 przyjęłam tabletkę po zawierającą 1,5 mg levonorgestrelu. W momencie przyjmowania tabletki byłam w 8 dniu trwającego normalnie około 26 dni cyklu. Moje pytanie dotyczy skuteczności działania tego typu preparatów. Jakie jest prawdopodobieństwo, że przed upływem tych 8 godzin doszło już do zapłodnienia i tabletka zamiast zapobiec zagnieżdżeniu się jajeczka wspomoże jego rozwój? Kiedy mogę zrobić test i sprawdzić czy tabletka zadziałała? Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony mi czas. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Lek przyjęła Pani w krótkim odstępie czasu od stosunku. Dlatego jej skuteczność powinna być wysoka. Jednak należy pamiętać,że nie chroni to w 100% przed ciążą.
Test ciążowy powinna Pani wykonać po 10-14 dniach od stosunku.

Pozdrawiam