Dni płodne po tabletkach

Witam serdecznie, Mam pytanie: Od kiedy mogę liczyć dni płodne, jeśli 11 kwietnia skończyłam brać tabletki, a okresu nie dostałam do dziś? W ostatnim tygodniu ich brania miałam plamienia, bo kilka razy nie wzięłam tabletki w terminie. W ciąży nie jestem - robiłam USG i badanie moczu. Teraz cały czas boli mnie podbrzusze. Co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. U Pani plamienia mogły wystąpić już pod koniec blistra w związku z pominięciem kilku tabletek. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, w którym owulacja może wystąpić trochę później niż zwykle (nawet 10-14 dni). Co za tym idzie "prawdziwa miesiączka" (czyli drugie krwawienie po odstawieniu pigułek) może nastąpić nieco później. Bóle podbrzusza mogą być związane z pierwszą po okresie zażywania tabletek owulacją (ale w takiej sytuacji trwałyby 1-2 dni), ale mogą być także wynikiem np. infekcji dróg rodnych (zapalenie przydatków) lub pęcherza.

Pozdrawiam!