Guz na nerce

Witam, mam 29 lat i cierpiałam od ok 3 lat na puchnięcie nóg. Strasznie mi to przeszkadzało, tym bardziej iż wieczorem nie byłam w stanie chodzić. Lekarze kazali mi stosować maści. Mam pracę siedzącą. Ostatnio poszłam do pani doktor, ta zaś skierowała mnie na badania krwi i moczu (pod kątem tarczycy, wątroby i nerek), krew w porządku, w moczu bakterie i potem na usg jamy brzusznej. Pomijam fakt, że wszystko trzeba prywatnie, bo terminy są dość odległe.   Na USG wyszło, że mam guza na nerce prawe o wym: 88*56*76mm i kamień 10mm. Zostałam skierowana do nefrologa, ten zaś skierował mnie na oddział urologiczny. Byłam wczoraj na oddziale, Pan doktor- Ordynator zrobił mi USG i stwierdził, że guz jest większy od nerki i na 98% jest złośliwy i konieczne jest usunięcie nerki. Za dwa tygodni mam mieć operację. Pytanie, czy istnieje inna możliwość wykluczenia czy jest złośliwy guz i czy trzeba koniecznie usuwać nerkę? Proszę o pomoc. Joanna

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Przy podejrzeniu nowotworu nerki nie stosuje się biopsji tego narządu, ponieważ wiąże się ona ze zbyt wieloma powikłaniami. Podstawową metodą leczenia raka nerki jest radykalne usunięcie całego narządu oraz dodatkowo według wskazań leczenie uzupełniające np. chemioterapia. Ponadto, jeżeli lekarz w poważnym rokowaniu wskazuje taki duży procent prawdopodobieństwa złośliwości guza, to musi mieć dużą pewność - muszą być obecne cechy ultrasonograficzne, które wskazują na charakter guza.

Zrozumiały jest Pani lęk wynikający z tej sytuacji, ale z jedną, zdrową nerką można zupełnie normalnie funkcjonować. Warto by porozmawiała jeszcze Pani ze swoim lekarzem przed operacją by wyjaśnić pozostałe wątpliwości. Natomiast o dalszym postępowaniu leczniczym - zadecyduje wynik operacji oraz badanie histopatologiczne nerki.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o chorobach nerek.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!