Hormony po ciąży

Witam! W maju urodziłam dziecko, karmiłam 3,5 miesiąca, we wrześniu zaczęłam miesiączkować, a obecnie od dwóch cykli stosuję krążki antykoncepcyjne. Przy pierwszym cyklu stosowania krążka miałam cały czas plamienia (po tym cyklu plamienia ustały) i mniej więcej od tego momentu zaczęcia stosowania antykoncepcji, zaczęłam się bardzo pocić w nocy, do tego stopnia, że musiałam się przebierać. Od kilku dni mam uderzenia gorąca, natomiast mniej się pocę w nocy. To była moja pierwsza ciąża, mam 24 lata. Moje pytanie brzmi: czy takie zachowanie mojego ciała jest związane z gospodarką hormonalną po ciąży, czy może to jest skutek stosowania krążków antykoncepcyjnych? Czy powinnam wykonać jakieś badania? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne niezwiązane ze stosowaną antykoncepcją hormonalną. Nadmierna potliwość i uderzenia gorąca nie należą do typowych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej. Podejrzewać można u Pani inne zaburzenia hormonalne, np. związane z nadczynnością tarczycy (towarzyszy spadek masy ciała, nerwowość, biegunki). Proszę udać się do lekarza rodzinnego i porozmawiać z nim o swoich dolegliwościach.

Pozdrawiam!