Huśtawki nastroju a podwyższona prolaktyna

Witam! Potrzebuję pomocy, bo nie radzę sobie sama ze sobą i nienawidzę siebie za to. Od długiego czasu mam problem z zachowaniem, czuję się jak na huśtawce, ze stanu euforii mogę bardzo łatwo przejść do gniewu. Przez moje zachowanie rozpadł się właśnie mój związek, bo mój mężczyzna nie wytrzymał kłótni. Przez przypadek skontaktowałam się z endokrynologiem, polecił wykonanie badań na prolaktynę, no i okazało się, że mam ją 30 razy wyższą niż jest norma, TSH. Otrzymałam N***, biorę go od miesiąca i czuję się trochę lepiej, ale jednak w sytuacjach stresujących nadal nie mogę zareagować spokojnie i wszczynam kłótnie, analizuję wszystko i wszystko widzę w czarnych barwach. Mojemu byłemu już chłopakowi zarzucam, że znajdzie sobie lepszą, doszukiwałam się wszędzie podstępu. Otrzymałam skierowanie na badania na testosteron, jeszcze raz prolaktynę, DHEA SO 4, TPO i TG. Ja nie wiem co mam robić, czuję lęk i strach, obwiniam siebie o wszystko, nie mogę racjonalnie myśleć, ciągle płaczę, zachowuję się jak 15-latka, mam 29 lat. Boże, co mi jest? Czy ja mam taki charakter, czy jestem chora, czy te hormony? POMOCY!

Witam!

Pyta Pani, czy to hormony czy raczej charakter są odpowiedzialne za Pani obecne zachowanie. Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie wyłącznie na podstawie Pani listu. Nie ujęła w nim Pani od jak dawna zmaga się Pani z wahaniami nastroju i silnymi emocjami, które wpływają na Pani zachowanie. Nie ma również informacji na temat Pani wcześniejszego zachowania, zanim zaobserwowała Pani u siebie niepokojące objawy. Hormony mogą wpływać na zmiany w zachowaniu i myśleniu człowieka. Dlatego warto na początek ustabilizować gospodarkę hormonalną organizmu i dopiero wtedy przyjrzeć się Pani reakcją. Warto, żeby zrobiła Pani zalecone badania i stosowała się do zaleceń lekarza. Dobrze byłoby, gdyby opowiedziała Pani lekarzowi o zmianach w zachowaniu. Endokrynolog będzie mógł stwierdzić, na ile jest ono spowodowane zmianami hormonalnymi. Rozumiem, że jest to dla Pani bardzo trudny czas. Dlatego oprócz leczenia u endokrynologa mogłaby Pani skorzystać ze wsparcia psychologa. Z psychologiem mogłaby Pani pracować nad radzeniem sobie ze stresem i przepracowywać trudne emocje. Bez względu na to, czy obecny stan spowodowany jest hormonami czy charakterem, warto skorzystać z takiej pomocy. Będzie to dla Pani okazja do lepszego poznania swoich reakcji na różne sytuacji i także możliwość nauczenia się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Narastające napięcie i gromadzące się emocje mogą wpływać na nasilanie się poczucia dyskomfortu i bezradności, a także powodować nagłe wybuchy agresji. Dlatego może Pani także spróbować metod relaksacyjnych, by móc się wyciszyć i rozluźnić. W ten sposób może Pani zmniejszać stres i wpływać na poprawę swojego samopoczucia. Kiedy leczenie farmakologiczne ustabilizuje Pani hormony, a Pani zachowanie i reakcje emocjonalne nie ulegną zmianie, polecam skorzystanie z psychoterapii. W ten sposób będzie Pani mogła wprowadzać trwałe zmiany swojej osobowości, wzmacniając cechy, które będą dla Pani pożądane oraz poznawać swoją psychikę. Będzie to możliwość do uzyskania większego wglądu w siebie oraz znalezienia przyczyn negatywnych zmian w zachowaniu oraz rozwiązania ich. W trudnych momentach polecam korzystanie z telefonów zaufania (np. dla osób w kryzysie emocjonalnym 116 123) oraz czatów/for tematycznych.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Proszę pomóc samej sobie i sięgnąć po potrzebną Pani wspierającą rozmowę psychologiczną.

Życzę Pani tylko dobrego nastroju,
irena.mielnik.madej@gmail.com