Interpretacja wyniku gastroskopii: Duodenitis chronica superficialis

Bardzo proszę o interpretacje wyników z wycinków gastroskopii. Byłam u lekarza, który stwierdził, że wyniki są w porządku. Jednak chce się upewnić, bo musiałam się konsultować z innym lekarzem, bo mój jest na urlopie. Wyniki z wycinków to: Duodenitis chronica superficialis. Brak chech celiakii-A[M-4300], Gastritis chronica superficialis -B[M-4300], Helicobacter pylori(-) -B[M-4000M] Bardzo proszę o objaśnienie ;)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik badania histopatologicznego wskazuje na przewlekły stan zapalny błony śluzowej zarówno dwunastnicy jak i żołądka. Zaleca się stałe ochronne zażywanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku, tzw. inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol). Jeżeli czynnikiem toksycznym zapalenia błony śluzowej żołądka są nie leki, a na przykład żółć, pomocne mogą okazać się leki zawierające kwas alginowy (Gealcid, Gaviscon, dostępne bez recepty).