Jak leczyć skutecznie napadowe bóle odbytu?

Witam serdecznie. Od dzieciństwa cierpię na napadowe bóle odbytnicy. Zostały one zdiagnozowane jako zespół napadowego bólu ekstremalnego (mutacja genetyczna). Ból towarzyszy mi od lat i w sposób znaczący wpływa na mój komfort życia. Jest oporny na farmakoterapię, a poprzez wieloletnie trwanie przyczynił się do całkowitego zaburzenia mechanizmów wypróżniania. Czy w sytuacji gdy ból wciąż mi towarzyszy, a metody farmakologiczne są nieskuteczne istnieje możliwość jęczenia operacyjnego związanego z usunięciem odbytnicy i wyłonieniem stomii tak jak w przypadku choroby Leśniewskiego-Crohna lub nieswoistych zapaleń jelita grubego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem, który Pani opisuje, występuje dość rzadko, ale jednak dotyka pewną grupę osób. Dodatkowo obecna mutacja genetyczna utrudnia precyzyjne i skuteczne leczenie.

Przy napadowych bólach odbytu, dolegliwości bólowe występują zazwyczaj w godzinach wieczornych i nocnych. Defekacja, a także podatność na sytuacje stresowe mogą potęgować nieprzyjemne objawy.

Zalecamy, aby wszelkie wątpliwości spróbowała Pani rozwiać u lekarza proktologa. Poza leczeniem farmakologicznym, występują inne metody leczenie bólu. Należą do nich między innymi: gorące kąpiele, gimnastyka mięśni miednicy, a także masaże. Dość często proponowane jest przeprowadzenie stymulacji elektrogalwanicznej mięśni dźwigacza odbytu prądem o odpowiednim napięciu.

Proszę pamiętać, że operacyjne usunięcie odbytnicy wraz z wyłonieniem stomii to ostateczne rozwiązanie, które zawsze można wykonać. Natomiast konsekwencje tego zabiegu mogą być poważne. Jedynie lekarz specjalista mógłby zdecydować, czy w Pani przypadku jest to jedyne rozwiązanie.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-chorych-ze-stomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.