Jak mam dalej stosować tabletki Belara?

Witam nam pytanie brałam antykoncepcje Zonely i przy przyjmowaniu 8 tabletek lekarz kazał mi zmienić na Belara i następnego dnia przyjmować ja po 21 dniach odstawić na 7 dni żeby było krwawienie jest 4 dzień po odstawieniu i niema krwawienia a jak mi po 7 dniach niewystapi krwawienie czy mam dalej zazywac nowe opakowanie
KOBIETA, 38 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiana leku antykoncepcyjnego w trakcie opakowania zalecana jest dosyć rzadko. Wydaje się, że lekarz musiał mieć wyraźne powody, aby taką decyzję podjąć (na podstawie badania ginekologicznego czy wywiadu przeprowadzonego z Panią). Przeważnie kończy się opakowanie danego leku a po 7-dniowej przerwie (bądź przyjęciu tabletek placebo, w zależności od składu leku) rozpoczyna się stosowanie nowych tabletek antykoncepcyjnych. W pytaniu pisze Pani, że zastosowała się do zalecenia lekarza i pomimo zakończenia tabletek aktywnych krwawienie jeszcze się nie pojawiło. W tej sytuacji najlepiej jest poczekać jeszcze cierpliwie do końca 7-dniowej przerwy.

Jeśli do tego czasu krwawienie z odstawienia się nie pojawi, to trzeba będzie dla pewności wykonać test ciążowy. Jeśli będzie ujemny to można rozpocząć kolejne opakowanie. Niemniej jednak, jeśli krwawienie nie będzie się pojawiać po kolejnej serii środka antykoncepcyjnego, to trzeba będzie udać się do ginekologa na konsultację. Być może doszło do dużego rozchwiania organizmu na skutek włączenia nowego preparatu w trakcie. Lekarz wykona wówczas badanie ginekologiczne, przeprowadzi wywiad lekarski oraz USG dróg rodnych. Jeśli uzna za konieczne, to może też zlecić wykonanie badań hormonalnych. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/belara

https://leki.abczdrowie.pl/p/belara-gedeon-richter-polska-sp-z-o-o

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.