Jak mogę wyeliminować te dolegliwości raz na zawsze tak, aby przestały wracać?

Mam 23 lata. Od 2 lat mam pewien problem, w którym pewne dolegliwości na przemian pojawiają się i znikają. Chodzi o bezsenność, częsty brak apetytu oraz depresja i lekkie stany nerwicowe. Dodam, że od grudnia 2016 do początku 2018 byłem zaangażowany w granie na giełdzie większym kapitałem co na pewno oddziaływało na mój poziom stresu oraz podejrzewam, że zapoczątkowało moje stany lękowe, które objawiały się głównie problemami z oddychaniem. Udało mi się nauczyć to kontrolować dzięki medytacji. Często też przemęczałem swój organizm pracując po 20-30 godzin dziennie. Źle się odżywiałem, często były to 1-2 posiłki dziennie w bardzo nieregularnych godzinach. Z dnia robiłem noc a z nocy dzień więc często było tak, że raz śniadanie jadłem o godzinie 15 a raz o godzinie 3 w nocy. Do tego dochodzi depresja, która mam wrażenie towarzyszy mi od kiedy pamiętam po prostu nauczyłem się z nią żyć. Zakładam też opcje, że wcale nie mam depresji tylko po prostu taki mam sposób bycia. Jestem raczej introwertyczną osobą i lubię spędzać czas sam ze sobą, często bardziej od wyjścia ze znajomymi lub przyjaciółmi, których jednak mam sporo. Od 16 roku życia pale papierosy, raz więcej raz mniej, w zależności od samopoczucia. Im gorzej tym więcej pale. Od kilku lat pale również marihuane, na początku było to w celach rekreacyjnych natomiast kiedy zaczęła się moja przygoda z giełda głównie dla rozluźnienia i łatwiejszego zasypiania. Obecnie prowadzę 2 firmy i studiuje, postanowiłem rzucić palenie papierosów kiedy uświadomiłem sobie, że paczka dziennie to już przesada. To samo z marihuana, którą paliłem prawie codziennie. Chce zrobić detoks na jakiś czas od wszystkich używek i zacząć zdrowo się odżywiać. Jest to mniej więcej 4 dzień detoksu, marihuane wyeliminowałem kompletnie natomiast papierosy staram się ograniczać z dnia na dzień. Mam obecnie straszne problemy z bezsennością, której towarzyszy brak jakiegokolwiek zmęczenia nawet po całym dniu intensywnej pracy w firmie oraz brak apetytu co skutkuje utratą wagi. Chciałbym się dowiedzieć jak mogę wyeliminować te dolegliwości raz na zawsze tak aby przestały wracać? Zaczyna to być strasznie męczące, często przez takie stany funkcjonuje w nocy a w dzień chce mi się spać na co nie mogę sobie pozwolić ponieważ mam ostatnio bardzo dużo obowiązków związanych z rozwojem obu firm. Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

Witam. Opisał Pan swoje samopoczucie oraz sytuację życiową, ale nie wspomniał Pan nic na temat diagnozy specjalistycznej i leczenia. Jeżeli do tej pory jej nie postawiono i nie leczył Pan wspomnianych dolegliwości należałoby w pierwszej kolejności umówić się na wizytę z lekarzem psychiatrą. To ważne z powodu bezsenności i braku apetytu jak i uzależnienia o którym Pan wspomniał. Lekarz po postawieniu rozpoznania może zalecić farmakoterapię, która ustabilizuje Pana nastrój, pomoże także w utrzymaniu snu, poza tym niektóre leki pobudzają apetyt, co byłoby korzystne w Pana przypadku. Warto także podjąć psychoterapię dzięki której miałby Pan możliwość poznać głębsze przyczyny obecnego stanu i rozwinąć umiejętności radzenia sobie - jaką psychoterapię i gdzie to kwestia do ustalenia już po postawieniu diagnozy.
Nieregularne i niedoborowe odżywianie, które sprawia, że traci Pan na wadze także wymaga interwencji, gdyż pogłębiające się niedożywienie również wpływa na stan zdrowia zarówno somatycznego i psychicznego. Należałoby ustalić jakie jest Pana BMI, zapotrzebowanie energetyczne, co, ile i jak Pan je, pije itp. W tym pomoże dietetyk. Generalnie opisany przez Pana problem jest mocno złożony i wymaga interdyscyplinarnego podejścia, ale również Pana zaangażowania i determinacji. Życzę Panu powodzenia, pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Gratuluję Panu!
Zacznę od tego, że ucieszyło mnie, że postawił Pan na siebie, podejmując decyzję o zmianie dotychczasowych nawyków na nowe, które będą Pana wspierać i Panu służyć.

Nie zasygnalizował Pan o ewentualnym/dotychczasowym przebiegu leczenia.
Potrzebuje Pan regeneracji organizmu, warto zacząć od kontrolnej/osobistej konsultacji diagnostycznej u Lekarza pierwszego kontaktu oraz konsultacji diagnostycznej w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Wspieram Pana w działaniu pozytywnymi myślami,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605