Jak należy interpretować takie wyniki badania 33-latki?

Witam mam 33 lata Proszę o interpretacje wyniku RM Dane kliniczne M15.0 Pierwotnie uogólniona ch. zwyrodnieniowa stawów; Ból Kręgosłupa L-S. Opis Badania Zachowana fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Wysokość trzonów kręgów w normie Zmiany Przeciążeniowe blaszek granicznych trzonów kręgów L4-L5 z niewielkim obrzękiem szpiku kostnego. Krążki międzykręgowe L4/L5 i L5/S1 odwodnione. Na poziomie L4/L5 niewielkie szerokopdstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego na ok 3,5mm powodujące modelowanie worka oponowego bez konfliktu z nerwami. Worek oponowy modelowany, nieco zwężony do 11,5mm w wymiarze a-p Na poziomie L5/S1 centralnie i prawostronnie uwypuklenie krązka międzykręgowego na ok 4mm dokanałowo powodujące modelowanie worka oponowego i spłycenie prawego zachyłka korzeniowe z możliwym drażnieniem odejścia nerwu S1. Worek oponowy modelowany, niezwężony. na pozostałych poziomach bez cech dyslokacji krążków międzykręgowych. Stożek końcowy rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych bez cech ucisku. Wnioski dyskopatia L4/L5 i L5/S1

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie opisu rezonansu będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz wskazać najlepszy kierunek leczenia.

Na podstawie wskazanego wyniku badania obrazowego można by stwierdzić, że doszło do dehydratacji krążka międzykręgowego, czyli odwodnienia. Oznacza to utratę zawartości wody w dysku, na skutek czego dochodzi do obniżenia wysokości krążków. Ponadto doszło do uwypuklenia krążka, czyli protruzji. Stan taki może powodować dolegliwości bólowe na skutek przesunięcia jądra miażdżystego krążka.

Stwierdzona dyskopatia na pewno wymaga dalszej konsultacji oraz wprowadzenia właściwego leczenia, polegającego na fizjoterapii. Zalecana jest tutaj głównie terapia manualna, masaż leczniczy oraz jonoforeza.

Istotna jest również zmiana codziennych nawyków, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej oraz unikanie siedzącego trybu życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.