Jak odżywiać się po kolektomii laparoskopowej jelita grubego?

Zalecenia żywieniowe na pierwszy okres bezpośrednio po zabiegu powinna Pani dostać w szpitalu od lekarza prowadzącego (dieta powinna być dostosowana do przebiegu oraz obaszaru zabiegu). Następnie wprowadza się żywienie ubogoresztkowe (zależnie od zaleceń może to być dieta przemysłowa ubogresztkowa lub odpowiednio przygotowana żywność tradycyjna o niskiej podaży błonnika pokarmowego, odpowiednio przystosowana pod kątem składu i konsystencji). W kolejnych tygodniach można rozszerzać dietę zgodnie z zasadami diety lekkostrawnej o niewielkiej podaży błonnika pokarmowego - cały czas monitorując samopoczucie po spożyciu różnych wprowadzanch pokarmów. Należy stosować się do zasady, że nowe pokarmy wprowdzamy pojedynczo i dopiero po stwierdzeniu, że nie wywołują dyskmofortu można wprowadzać kolejne. Dieta taka powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta i uzależniona od przyczyny wykonania kolektomii, ogólnego stanu zdrowia, przebiegu zabiegu oraz tempa rekonawalescencji. Biorąc to pod uwagę polecam szukać wsparcia dostosowanego konkrtenie do Pani sytuacji u lekarza prowadzącego lub nawiązać współpracę z dietetykiem, który przeprowadzi Panią przez okres pozabiegowy.