Jak postępować w przypadku stwierdzonej epilepsji?

Witam. Mam pytanie odnośnie epilepsji. Z tego co wiem jest to choroba dziedziczna leczona u neurologa. I moje pytanie jest takie czy poprzez ograniczenie stresu i zdrową dietę można ta chorobę poprawić? I drugie czy psychiatra mógłby mieć jakiś wpływ na poprawę zdrowia w tej chorobie? I trzecie czy jest szansa na wyleczenie się z tej choroby czy ona już zostaję na zawsze?

Witam! Na początku chcę sprostować określenie, że padaczka jest chorobą dziedziczną. Jest bardzo wiele odmian tej choroby i przyczyny jej powstawania także są różne. Poza padaczką samoistną mamy także objawową: pourazową, z zatrucia, abstynencyjną, jako skutek zwężenia przestrzeni śródczaszkowych i wiele innych przyczyn. Ważne jest aby wyeliminować przyczyny i zachować odpowiednie wymogi: regularny tryb życia, odpowiednia ilość snu, wyeliminowanie sytuacji stresowych i innych napięć. Możemy mieć również do czynienia z napadami czynnościowymi, które mogą występować obok, zamiast lub samodzielnie. Różnicowanie tych ostatnich od napadów padaczkowych czasem się udaje dopiero po weryfikacji kilkugodzinnym badaniem wideo-eeg. Wyleczenia, oczywiście, że się zdarzają, ale wszystko zależy od przyczyny, systematyczności, odpowiedniego trybu życia i wielu innych - nie zapominajmy o tzw. szczęściu. Z padaczką można również żyć - perspektywa dożywotnej cukrzycy nie przeraża, aż tak jak ew. padaczka (nawet w remisji). Powodzenia W. Łuczkowski.