Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta 18-latki?

Witam. Mam 18 lat. Ważę 42 kg i mam 160 cm wzrostu. Chciałabym wyrzeźbić swoje ciało. Od jakiegoś czasu ćwiczę, ale jak powinna wyglądać moja dieta ?
18 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniej kaloryczności diety, w odniesieniu do aktywności fizycznych. Brak danych o jej intensywności uniemożliwia dokładne oszacowanie zapotrzebowania energetycznego, jednak szacunkowo mieści się ono w zakresie 1900 kcal. Dobrze byłoby początkowo ustalić podaż energii i poszczególnych składników odżywczych razem z dietetykiem, aby odpowiednio zbilansować jadłospis.
Podane parametry wzrostu i masy ciała wskazują na niedowagę, dlatego też bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednią podaż energii i składników odżywczych, co umożliwi uniknięcie niekorzystnych objawów niedoborów i rozwoju schorzeń wynikających z niedożywienia.
pozdrawiam