Jak pozbyć się kataru podczas przeziębienia?

Od zawsze mam problem z cieknącym lejącym się katarem podczas przeziębienia. Infekcja zaczyna się od bólu gardła po 1 dniu pojawia się cieknący katar oraz bardzo intensywne wydzielanie się łez, które uniemożliwia mi funkcjonowanie. Jak mam zahamować ten katar (jakie leki stosować) i dlaczego przechodzę go tak ciężko

Redakcja abcZdrowie

Witam,

katar o charakterze wirusowym czy bakteryjnym nie powinien trwać tak długo – zazwyczaj ustępuje wraz z chorobą. Z kolei katar alergiczny jest wodnisty, mogą mu towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, jak łzawienie i nie sposób określić czasu jego trwania – może być nawet przewlekły. Wówczas skróceniu czasu kataru służą zwłaszcza leki antyhistaminowe. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa.

Inną przyczyną przedłużającej się infekcji w postaci wodnistego kataru mogą być nieprawidłowości anatomiczne, w tym skrzywienie przegrody nosowej. Na pewno warto w takiej sytuacji skonsultować się z laryngologiem w celu ustalenia przyczyny przeciągającego się nieżytu nosa. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/do-czego-prowadzi-nieleczony-katar.

Leczenie uporczywego kataru może nie przynieść oczekiwanych efektów, dopóki nie zostanie ustalona przyczyna, natomiast warto zawsze pamiętać o wspieraniu odporności organizmu, bo być może niewłaściwe funkcjonowanie układu immunologicznego jest przyczyną przedłużającej się infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto proszę pamiętać o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu – zwłaszcza w sypialni oraz tam, gdzie spędza Pan najwięcej czasu. Pomocniczo można stosować inhalacje z gorącej wody z roztworem soli i dodatkiem olejków eterycznych – zapobiegnie Pan zapaleniu zatok lub wspomoże ich leczenie. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, znajdzie tu Pan więcej wskazówek dotyczących przeziębienia i leczenia infekcji: https://portal.abczdrowie.pl/katar-jak-z-nim-walczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.