Jak pozbyć się tego problemu z uszami?

Witam pisze ponieważ mam dość duży problem z moimi uszami i nie potrafię sobie pomóc. Wszystko zaczęło się około 2 lata temu. Pojawił się katar zatkane dziurki w nosie naprzemiennie lub obie na raz. Katar i zatkany nos utrzymuje się aż do dnia dzisiejszego leki nie pomagały zapisywane przez laryngologów. Lecz największy problem zaczął się pół roku później. Prawe ucho zaczęło jakby słabiej słyszeć. Jakby dzwięk nie docierał do głębi ucha i przez to było wrażenie jakby ucho było zatkane a dźwięk niewyraźny w porównaniu do przeciwnego ucha. Z biegiem czasu stało się to moją obsesją i mam wrażenie, że teraz jest gorzej. Teraz dodatkowo doszedł ból lewego ucha i również ten sam problem wrażenie gorszego słyszenia. Mam problemy zrozumieć co mówi się w hałasie. Uszy bolą praktycznie cały czas i ból mnie nie opuszcza. Ponownie udałem się do lekarza lecz sprawdzając ucho nie stwierdził zapalaenia ani perforacji błony bębenkowej. Teraz praktycznie nie potrafie o tym nie myśleć ciągły ból, uczucie pełności w uchu, rozpieranie, pieczenie, pogorszenie słuchu. Nigdy nie zauważyłem żadnego wycieku z ucha. Przy tym cały czas utrzymuje się wspominany zatkany nos. Zatkanie nosa i dmuchniecię nie rozwiązuje problemu lekarz kazał mi tak robić. Ostatnio również zauważyłem ciągle powiększone węzły utrzymujące się mimo braku choroby. Obok uszu pojawiły się "wyskoczyły" dziwne chrząstki. Nie wiem co dalej robić co to może być jakiś kierunek w którym można iść żeby sobie ułatwić zycie. Wspomnę, że wykonywałem badanie słuchu które nie pokazywało żadnego ubytku. Wykonane było 2 razy w 2 innych miesjach.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pańskie obawy związane z obecnym stanem zdrowia. Przewlekłe dolegliwości związane z narządem słuchu mogą obniżać znacznie komfort życia.

W pierwszej kolejności zalecamy przeprowadzić dogłębną diagnostykę pod kątem niedosłuchu oraz chorób zatok. Warto wykonać w takim przypadku tomografię komputerową zatok oraz ucha. To ostatnie badanie pozwoli wykryć wszystkie patologie zachodzące w uchu środkowym oraz wewnętrznym. Można wtedy skontrolować, czy nie zalega płyn, bądź jest aktywny stan zapalny.

Możliwe, że źródłem takich problemów jest alergia wziewna, powodująca przewlekły stan zapalny. Zalegająca wydzielina w uchu środkowym może powodować perforację błony bębenkowej, a także zapalenie wyrostka sutkowego.

Najważniejszym postępowaniem byłoby zlikwidowanie przyczyny nieżytu nosa, który skutkuje ciągłym uczuciem przytkania zatok. Brak katarów oraz właściwa drożność nosa nie będzie powodować problemów z uszami i ze słuchem.

Zalecamy Panu stacjonarną wizytę u lekarza laryngologa oraz audiologa. Specjalista po dokładnej analizie wszystkich wyników badań będzie mógł podjąć decyzję o właściwym leczeniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/trabka-sluchowa

https://portal.abczdrowie.pl/uraz-cisnieniowy-ucha

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.