Jak rozumieć wyniki badań krwi?

Mam 30 lat. 2 latata temu robiłem po długiej przerwie badania krwi. Wyskoczył mi Aspad (38) i Alat (79). Byłem u lekarza i w badaniach uszczegóławiających wyskoczył mi jeszcze przebyty CMV. Miałem również zrobione usg jamy brzusznej w którym nie było zmian ogniskowych. Dostałem LIV-52 I heparygen zmieniony z czasem na Hepatil. Generalnie terapia i dieta pomagały na tyle że na jakiś czas po dobrych wynikach krwi odstawiłem leki, enzymy znów podskoczyły i do nich wróciłem. Pół roku temu lekarz powiedził mi żeby do niego nie przychodzić jeśli norma w kolejnych badaniach nie zostanie przekroczona 3-krotnie. Dziś odebrałem wyniki i chociaż Aspad i Alat (48,7 i 79) się trzymają to wystrzeliły mi GGTP do 70,8 i bilirubina całkowita do 24,8. Ciekawi mnie czy czekać do następnego badania kontrolnego za 3-4 miesiące czy też iść z tym od razu. Wątpliwości potęguje mi jeszcze fakt iż pod koniec stycznia miałem też nie związany z tym zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym (stulejka), a w lutym rwaną 8-semkę i musiałem wziąć kilka tabletek przeciw bólowych Ibupromu, co być może również odbiło się na wynikach.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Z powodu nieprawidłowych wyników GGTP i bilirubiny powinien Pan udać się na kontrolę do lekarza prowadzącego.