Jak się odżywiać, aby nie przytyć podczas rzucania palenia?

Witam rzucam palenie mam pytanie dotyczące co jeść by nie przytyc oraz jak pozbyć się uczucia chęci słodyczy dodam ze chrom nie działa .oraz jak zmobilizować przemianę materii by nie było zastoju? Kupilam senes ale wiem ze nie mogę go brać na dłuższa metę .z gory dziekuje

Witam,
proponuję rozłożyć posiłki co 2 - 2,5 godz. Nie jest to długi okres czasu i pozwoli Pani uniknąć niekontrolowanych napadów głodu. Oprócz 3 głównych posiłków może Pani zjeść 2-3 przekąski, np. garść migdałów, 2-3 wafle ryżowe i sok wielowarzywny, warzywka do chrupania (marchew, jabłko i seler naciowy), jogurt ze słonecznikiem, itp. Senes odradzam, żeby pobudzić przemianę materii lepiej zadbać o błonnik w diecie (warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste, płatki, otręby), chude białko, jedno - i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oleje, ryby, orzechy, siemie lniane), oraz odpowiednie nawodnienie (woda, herbatki ziołowe, np. czystek, sok wielowarzywne.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny

Witam Panią,

Z pewnością powinna Pani odstawić senes. Działa on przeczyszczająco i powoduje jedynie utratę wody a nie działa na odchudzanie, przyspieszenie metabolizmu. Po dłuższym czasie stosowania senesu mogą wystąpić problemy przewodu pokarmowego.
Jeżeli chodzi o zalecenia żywieniowe to pPosiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Warto również zadbać o aktywność fizyczną.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk