Jak się odżywiać przy niskim poziomie cukru we krwi?

Witam! Mam 40 lat, 176 cm wzrostu, 61 kg oraz dwie prace (często stresujące), szybką przemianę materii i typ osobowościowy choleryczno-nostalgiczny. Nie wychodzę z domu bez małego śniadania i kawy, ale i bez kanapki, ponieważ od lat odczuwam osłabienie ok. 2 godz. po śniadaniu. Wystarczy wtedy, że zjem (kanapka + np. pączek) i po krótkim czasie czuję się już dobrze. Tłumaczyłam to spadkiem cukru i tak sobie funkcjonowałam. Mocno zaniepokoiło mnie ostatnio kilkakrotne duże osłabienie (takie na pograniczu omdlenia) z poceniem i drżeniem. Zaczęłam mierzyć cukier i rano na czczo wynosił np. dziś 31, pół godz. po śniadaniu 93, po kolejnych dwóch godz. 81; wieczorem 72, a późnym wieczorem (po zjedzeniu kanapki, czego zwykle nie robię) 104. Nie czuję potrzeby (i nie lubię) jedzenia wieczorem, więc po obiedzie (ok. 14-15), ok. 16.30 wypijam kawę i koniecznie coś słodkiego, wieczorem ewentualnie owoce i to wszystko. Rozumiem, że powinnam coś zmienić w swojej diecie, szczególnie wieczornej i dlatego bardzo proszę o radę. Czy taki niski poziom cukru we krwi może być uwarunkowany genetycznie (mój tata ma podobne „ranne przypadłości”)? Jaka może być inna przyczyna i jak ją sprawdzić? Dziękuję bardzo i pozdrawiam Maria Joanna
40 LAT ponad rok temu

Witam,

Powinna Pani udać się do lekarza na badania kontrolne cukru, wyjaśnić swoje spostrzeżenia i czekać na opinię lekarza. Z mojej strony mogę jedynie wypowiedzieć się pod względem żywienia. Między kolacją a śniadaniem jest długa przerwa, nasz metabolizm w nocy zwalnia, ale nie zatrzymuje się, dlatego jest nam potrzebna energia.
Jeśli od 15.00 nic już Pani nie je, to naturalne, że cukier rano jest bardzo niski. Aby tego uniknąć powinno się spożywać ostatni posiłek na około 3 godziny przed snem. Powinien być to posiłek lekkostrawny, ale pełnowartościowy, dlatego czasem same owoce nie wystarczą.
Powinna Pani zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i do nich się stosować. Znajdzie je Pani w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
Mimo to nadal zachęcam Panią do wizyty u lekarza.

Pozdrawiam