Jak wyleczyć uporczywą infekcję zatok?

Dzień dobry. Moim problemem jest przeciągająca się infekcja zatok. Po 10 dniach zwykłej wirusówki, przebiegającej z wodnistym katarem pojawiła się gęsta zielono - żółta wydzielina, z którą walczę od 1,5 tygodnia. Biorę sudafed, ACC na rozrzedzenie wydzieliny oraz Momaster (ten dopiero od trzech dni), stosuję też herbatki, inhalacje ect. Niestety nie widać poprawy. Nie mam temperatury a jedynie czasem lekki stan podgorączkowy, jednak boli mnie głowa, mam osłabiony węch i smak, uczucie zatkanych zatok mimo leków, zdarza mi się odkrztusząc także zieloną wydzielinę z oskrzeli ale nie mam dużego kaszlu. Czy w takiej sytuacji warto brać już antybiotyk, czy lepiej poczekać i spróbwać zwalczyć infekcję innymi sposobami? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zapalenie zatok oznacza stan zapalny i obrzęk błony śluzowej, która je wyściela. W wyniku tego, wydzielina z zatok nie ma możliwości ewakuacji co prowadzi do jej gromadzenia.

Jest to częsta infekcja górnych dróg oddechowych i może być na tle wirusowym, bakteryjnym oraz alergicznym. Zapalenie zatok dotyka niemal każdej grupy wiekowej.

Do głównych objawów zapalenia zatok należą: ból głowy, ból w okolicach nosa, utrudnione oddychanie przez nos, spływanie wydzieliny po tylnej ściany gardła, zalegający gęsty katar, a także dość często podwyższona temperatura ciała.

Z tego co Pani opisuje, objawy mogą wskazywać na zapalenie zatok przynosowych. Nieżyt nosa na tle wirusowym mógł doprowadzić do rozwoju tej infekcji. Leki, które Pani przyjmuje są prawidłowo dobrane. Momester jest sterydem w postaci spreju, który udrażnia nos oraz działa przeciwzapalnie.

Należałoby jednak skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem, żeby mógł zdecydować, czy należy wprowadzić antybiotykoterapię. Można wykonać posiew z nosa (czy infekcja jest bakteryjna), a także dodatkowo rtg zatok. Jednak o tym powinien zadecydować lekarz.

Może Pani wesprzeć się inhalacjami, które powinny dać lepszy efekt leczenia. Jeżeli posiada Pani inhalator można wykonać inhalacje z soli fizjologicznej, bądź z soli typu hipertonic, która łatwiej rozrzedzi zalegającą wydzielinę. Polecamy również częste czyszczenie nosa za pomocą hipertonicznej lub izotonicznej wody morskiej w spreju.

Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-katar-bakterie-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.